אקורד הסיום של החורף

גל הקור אשר נמשך באזורנו נדיר מאד לתקופה המאוחרת בה הוא פוקד אותנו.


על פי השוואה של השירות המטאורולוגי בחלק מתחנות המדידה הוותיקות כמו הר כנען ובית דגן למשל לא נמצאה תקופה כה ממושכת של קור כמו שיש החודש בשלהי החורף-תחילת האביב.
גל הקור עוד טרם הסתיים ואספקת האוויר הקר מרוסיה ממשיכה במלוא הכח לים השחור, תורכיה ויוון ואנו רק "טועמים" מכל הקור השורר באזורנו כבר זמן רב.

ההתגברות של גל הקור הצפויה בימים הקרובים הפעם תלווה בפחות קור, אך בהרבה יותר משקעים בהשוואה לשיא הקודם אשר היה לפני שבוע.

הסיבה לכך נעוצה במסלול הארוך שעובר האוויר הקר לאזורנו, אם במהלך שבוע שעבר קיבלנו אוויר קר במיוחד מזרימות צפוניות שלא לוו בהרבה משקעים אך בשלגים קלים במקומות נמוכים (כמו מטולה, אריאל וכו'...) הפעם האוויר עובר דרך ארוכה מעל הים התיכון ומצד אחד סופח לתוכו הרבה לחות שתתורגם למשקעים מרובים, בעקר בצפון הארץ ומנגד, פחות קור בשכבות התחתונות של האטמוספירה.

התחזית לגשמים (תחזית לשלג מתחת):


הלילה:


המערכת מתארגנת לה כבר ברגעים אלה (ערב שלישי) באזור כריתים, וההשפעות שלה כמעט ולא יורגשו במהלך הלילה בארץ, אולי למעט חדירת אוויר קר יותר וייתכנות של הצטברות קרה, בעקר בפסגות ההרים.


לקראת הבוקר של מחר (חמישי) נתחיל לראות מעט גשמים בעקר לאורך החופים.מחר (רביעי):


במהלך הבוקר עצמו, עם כניסת הרוח הדרום מערבית גשמים יחלו לרדת לפרקים בליווי סופות רעמים יחידות, בעקר מאזור נתניה וצפונה.

באזורים הדרומיים לאזור נתניה והשרון, ייתכן גשם מקומי לזמן קצר בלבד, כך שלמרות הקרירות לא מדובר ביום גשום במיוחד בחלק ניכר מהאזורים בארץ.

בשעות אחר הצהריים תחול הפחתה ניכרת בגשמים שירדו מדי פעם בצפון הארץ בלבד.


במהלך הלילה ציר אפיק מכובד יעבור מעל לאזורנו יחד עם התקררות ניכרת בשכבות הגבוהות יותר של האטמוספירה, דבר שיחריף את אי היציבות וערכי העירבוליות באזורנו ויוביל למזג אוויר גשום וסוער, בעקר בצפון ובחוף.

יום חמישי:

הגשם יתפשט במהלך הבוקר דרומה ויעשה גשום וסוער בצפון ובמרכז, בצפון הנגב ירד גשם מקומי.

הגשמים והרוחות ייחלשו לקראת הצהריים ויתמקדו בעקר באזורי ההרים, אולם התחזקות מחודשת בהם תחול במהלך הלילה.

יום שישי:

יוסיף להיות גשום וסגרירי מצפון הנגב וצפונה, ובמהלך היום אפיק הרום יהיה בתהליך נסיגה מאזורנו והשכבות הגבוהות של האטמוספירה יתחממו במהירות, דבר שיצור שכבה יציבה (אינוורסיה) שתלך ותתחזק במהלך היום ותגרום לגשמים להיחלש ולהתמעט מהר עד לכדי סיום פרק הגשם לקראת שישי בערב.

כמויות הגשמים החזויות:

מכוון שמערכת הגשם תתמקד בעקר בצפון הארץ עד ליום חמישי בבוקר, יתרון הגשם לאזור זה יהיה מובהק על האחרים וכמו כן, בחודש מרס הגשמים מתמקדים בעקר באזור ההר ופחות בחופים.הרי הצפון והכרמל: בין 70-40 מ"מ, אצל השיאניות הגשם יכולה להתקבל כמות משקעים אשר קרובה ל-100 מ"מ

מישור החוף מאזור השרון וצפונה ועמקי הצפון: בין 50-30 מ"מ


מישור החוף דרומית לשרון: 30-15 מ"מ


הרי המרכז: 40-20 מ"מ.


צפון הנגב: עד 10 מ"מ

תחזית לשלג:


להבדיל מאירוע השלג הקודם שלווה בקור רב אך באטמוספירה די יציבה, הפ