top of page
  • תמונת הסופר/תWeather Now

חוקי המשחק משתנים?... הכירו את תופעת ה-SSW

עודכן: 7 בינו׳ 2021

תופעת ה-SSW או בשמה המלא sudden stratospheric warming היא תופעה מרחיקת לכת בהשפעותיה על מזג האוויר והתחזיות ברחבי העולם.


לפני שנסביר על התופעה המרשימה שמתרחשת כעת ועל השלכותיה צריך קודם להסביר בקצרה על הבסיס.האטמוספירה מתחלקת לכ-4 שכבות:א. טרופוספרה- זו היא השכבה בה אנו חיים והנמוכה ביותר באטמוספירה ומתקיימות בה כל התופעות המטאורולוגיות, היא נמצאת מגובה הקרקע ועד גובה 12-10 ק"מ מעל פני הים.


ככל שנעלה מעלה בשכבה זו הטמפרטורה תרד מכוון שמתרחקים מהקרקע שפולטת חום לאחר בליעת חלק מקרני השמש.ב. סטרטוספרה- מגובה 12 ק"מ עד גובה 50 ק"מ מעל פני הים, בשכבה זו נמצא גז האוזון כפי שיפורט בהמשך.


ג. מזוספרה- מגובה 50 עד גובה 80 ק"מ מעל פני הים.


ד. תרמוספרה- מגובה 80 ק"מ עד הגעה הדרגתית לחלל.
כפי שצוין קודם בשכבת הסטרטוספרה מצוי גז האוזון, האוזון נוצר בעת פגיעה קרניים אולטרה סגולות מהשמש במולקולות החמצן ומפרקות אותו לאטומים בודדים שמתרכבים אחר כך לגז האוזון.


האוזון אחראי על סינון חלק מהקרניים האולטרה סגולות המסוכנות מהשמש והחזרתן לחלל ותוך כדי התהליך, שכבת הסטרטוספרה מתחממת.


בחודשי החורף בהיעדר פגיעה של קרני השמש מעל הקטבים, האוזון נעדר מלהיווצר, והתוצאה היא שהסטרטוספרה באזור זה נעשה קרה במיוחד בהשוואה לשאר כדור הארץ, שם האוזון קיים וממשיך לחמם את שכבה זו.


כתוצאה מפערי הטמפרטורות הגדולים נוצרים גם פערים בלחצי האוויר בין הקוטב לשאר כדור הארץ ובשל כך נבראת חגורה של רוחות עזות במיוחד קרוב לחוג הקוטב.


רצועת הרוחות הזו יוצרת מערבלות ענקית קבועה מעל הקטבים בתקופת החורף, וקוראים לה "המערבולת הפולארית".


עקב החיכוך עם הקרקע המשופעת והמחוספסת של פני השטח, אותה מערבולת באזורי המחייה שלנו לא נראית בתור מערבולת אחת ענקית, אלה בתור שרשרת של סערות בקרבת חוג הקוטב.
לאחר שהבנו מה היא המערבולת הפולארית ניתן לדבר על תופעת ה-SSW:כאמור במצב האידיאלי בחורף הסטרטוספרה מעל הקטבים מתקררת, אולם לעתים עקב הימצאות רמות ברומטריות חזקות מדרום למשך זמן קבוע החום מקווי הרוחב הדרומיים יכל לדלוף צפונה, וברגע שהוא דולף פערי הטמפרטורות ולחצי האוויר בין הקטבים לשאר העולם מתמתנים או במקרי קיצון נעלמים והמערבולת מתפרקת.המערבולת עצמה בנוסף לכל שומרת על האוויר הקר מהקטבים לא להדרים מדי וברגע שהיא נחלשת\מתפרקת האוויר יכל להדרים ללא הפרעות.אך להיכן הוא מדרים?...לרוב כשזה קורה נצפה שהאוויר הקר ידרים למרכז ומזרח צפון אמריקה בעקבות אפקט שהרי הרוקי גורמים לו (lee low) ולאזור מערב אירופה לאורך זרם הגולף.בדרך כלל באירועי SSW חזקים, נראה לא מעט "מאסות" קור מצפון שמגיעות אל מרכז ומערב אירופה בעוד אנחנו נושפע "מהשאריות" שלהן או ממזג אוויר יציב.


דוגמאות לכך ניתן לראות בפרק היובש הנדיר שהתרחש בחורף 2013\2014 אשר בחלקים מצפון הארץ מדובר בחורף היבש ביותר מכל הזמנים, בצפון אמריקה למרות זאת, מדובר באחד מהחורף הקרים ביותר שתועדו שם.


אך ראוי לציין כי חורף 2014 היא דוגמה קיצונית ל-SSW, ולרוב וגם הפעם למזלנו התופעה לא הגיעה לקנה מידה שאליו הגיעה באותה שנה.


דוגמאות פחות קיצוניות שיותר מתאימות לעכשיו נציין את חורף 2018\2019 עם אירוע SSW חזק באמצע ינואר שהוביל את מרכז אירופה לקבל מזג אוויר קר במיוחד וגשום ואצלנו עצירת גשמים ארוכה שמשכה לקח כמעט 21 יום אך לאחריה החורף חזר עד סוף אפריל ללא הפסקה!


דוגמה נוספת היא חורף 1984\1985 שבמהלכו התרחש אירוע SSW חזק במיוחד שפירק לחלוטין את המערבולת הפולארית ואולם ינואר 1985 היה מבין החמים והיבשים שהיו כאן מקום המדינה (ובמערב אירופה מדובר באחד מהחודשי ינואר הקרים ביותר), אך פברואר של אותה שנה היה גשום קר מאד ומושלג בארץ בשל דחיקה של המערבולת מזרחה, צפונית לנו.נעבור במהירות לאירוע של ה-SSW השנה.


לאחר שבחודש האחרון שלטה רמה חזקה ועוצמתית מעל המזרח הרחוק, היא הצליחה להעביר חום לסטרטוספרה מעל הקטבים.


כתוצאה מכך בשבועות הקרובים נראה שהמערבולת הפולארית תיחלש, תדרים תדחק ואף תתפצל לתתי מערבולות.


זה נראה אירוע כאמור משמעותית פחות חזק מ-2014 וגם מ-2019 ומכאן שגם ההספדים שנכתבו לחורף בשבוע וחצי האחרונים לא אומרים כלום.


למודלים לחיזוי קשה מאד לחזות במדויק אירועי SSW, אבל ישנה מגמה מסוימת אצל המודלים השונים לחזוי לדחיקה והיחלשות של המערבולת לסקנדינביה ואולי משם למזרח אירופה.


זה עשוי דווקא להטיב יותר ולבטל את הרמה החזקה השוררת מעל רוסיה בחודש האחרון ולתת אפשרות של הגעת מערכות קרות יותר מצפון לאזורנו ואולי לשובו של החורף או לפחות לקבל טמפרטורות יותר נמוכות מעכשיו ואירועי גשם בתדירות יותר סבירה.


אבל עד אז, עצירת גשמים ממושכת המלווה בטמפרטורות גבוהות בהרבה מהרגיל תמשך לפחות עד סיום המחצית של החודש הנוכחי.


כך שלבינתיים למרות שאנחנו באמצע החורף, אין טעם בלהוציא את בגדי החורף בארון, מזג האוויר האביבי יוסיף לשרור כאן לעוד זמן רב.


אך כן, ישנה מגמה לתחיה מחודשת של החורף לקראת אמצע\סוף החודש אבל לצערנו הטווח ארוך ונשמור אופטימיות זהירה לכך.

אנומליה (סטייה מהממוצע) של הטמפרטורות לתקופה הקרובה לסטרטוספרה מעל הקוטב הצפוני, שימו לב לערכים האדומים שהחלו להופיע זו היא ההתחממות הסטרטוספרית הפתאומית (SSW).דליפת החום (בערכים האדומים הבוהקים) לסטרטוספרה מהמזרח הרחוק.מידול של המערבולת הפולארית היום (2.1.2021)
התפצלות המערבולת הפולארית בעוד שבוע וחצי

127 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page