top of page
  • תמונת הסופר/תWeather Now

טעימה חורפית "קצרה" לפנינו

אף על פי שאנו נמצאים כבר עמוק בתוך חודש אפריל, כחלק מהיותה של תקופה זו "עונת מעבר" אנו חווים מגוון של אירועי מזג אוויר:


החל מהשרב ששרר בתחילת השבוע ונשבר כבר מצהריי ראשון, ועד לתקופה הנוחה יחסית עם טמפרטורות נמוכות לעונה שמתרחשת בימים אלו.


תקופה זו נגרמת בשל שקע רום סטטי הנמצא מצפון מערבה מאיתנו שנקלע תחת רכס רום חזק הפוקד את מרכז ומזרח אירופה וגורם שם למזג אוויר יציב ונאה עם טמפרטורות גבוהות מהרגיל.


אותו שקע רום נע בדרכו לאזורנו ואנו נושפע מהשלוחות שלו (אפיקי רום) בסוף שבוע הקרוב שיגבירו את תנאי האי יציבות ויגרמו לפעילות חורפית קטנה באזורנו.


אין מדובר עכשיו במערכת "היסטרית" לא מבחינת ערכי הקור שלה ולא מבחינת כמויות הגשמים שימדדו בתקופה זו של העונה, וראוי לציין כי שנה שעברה באפריל היו כ-4 ימים רצופים של שלג כבד בחרמון ואף שלג קל נערם למעטה דק בפסגות הצפון בסוף החודש.לקראת הבוקר של מחר (שישי) יעבור ציר אפיק ראשון למערכת בליווי טמפרטורות נמוכות ביחס לאפריל ברום, בנוסף בקרקע יתפתח לו שקע קפריסאי חורפי שיגרום להתחזקות ברוחות והסעה סדירה של עננות מהים אלינו.


ולכן עד שעות הצהריים צפוי לנו מזג אוויר חורפי, עם גשמים בהפוגות, טמפרטורות נמוכות המתאימות יותר לסוף החורף ואפילו סופות רעמים ישמעו מדי פעם בשל תנאי האי יציבות המכובדים יחסית שיגרמו לפיתוח של ענני סערה.


שוב, הגשם לא ירד כל הזמן ולא בכל מקום אך האווירה תהיה חורפית-סתווית יותר מאשר אביבית ואלו שירגישו בזאת יהיו בעקר תושבי ההר ובדגש על הרי הצפון.


בנוסף, עקב הטמפרטורות הנמוכות יחסית שישררו בפסגת החרמון עשוי אפילו להיערם מעט שלג על קרקע שישמור על השאריות של המעטה הלבן שנערם בסוף החודש הקודם.


בשעות הערב תחול היחלשות במערכת וברוחות והגשמים יתמעטו במהירות בעקר במרכז ובדרום, בהרי הצפון עדין יתכן גשם מדי פעם.


במהלך בוקר של שבת ציר אפיק מחודש יתעמק מעל אזורנו, אך הפעם ללא רוח משמעותית מהים ולכן עננות ממטירה תתפתח מקומית בעקר מעל שדרת ההר לקראת שעות הצהריים ותוריד גשם מקומי ויתכנו אף סופות רעמים בודדות.


מהר מאד במהלך אחר הצהריים-ערב של שבת תחול התייצבות מהירה במזג אוויר והגשמים ייפסקו.לסיכום:


מערכת גשם קצרה בעלת מאפיינים חורפיים לפנינו, אך שימו לב יתכן מאד ומרביתכם (בעקר תושבי החוף) לא ירגישו כמעט בגשמים עקב יתרון מובהק שיהיה לפנים הארץ כיאה לתקופה זו בשנה בה טמפרטורת פני המים של הים התיכון נמוכה יחסית ופחות "תורמת" לאידוי ולתנאי האי יציבות להחריף.


כמויות משמעותיות יחסית של גשם שיעברו את הממוצע לחודש אפריל ירדו בעקר בהרים ובדגש בהרי הצפון.ומה בהמשך?...


מרכז אירופה צפויה להמשיך להיות מושפעת מהרמה החזקה שהשפיעה עליהם השבוע כך שהמזג אוויר באזור זה יוסיף להיות יציב ונאה.


אצלנו נהיה תחת השפעה של אפיקי רום רדודים, ורוחות מערביות- צפון מערביות בקרקע כך שאוויר קריר ולח מהים יוסיף להגיע גם במהלך השבוע הקרוב ואומנם נתחמם יותר ביחס לעכשיו אך בכל מקרה עדין לא נראה שרב בטווח של השבוע הקרוב.תמונת לוויין מהיום (חמישי) בבוקר, שימו לב למערכת שמתארגנת באזורנו-דרומית לתורכיה בעוד כמעט בכל יבשת אירופה אין ענן אחד בשמיים

מצורף גרף אנסמבל לטמפרטורות בגובה 1,500 מטר מעל אזור צפון הארץ כאשר הגרף האדום מייצג את החציון לחודש אפריל.


נראה שלפחות עד חמישי שבוע הבא, הטמפרטורות אצלנו יוסיפו להיות נמוכות מהממוצע או קרובות אליו ללא חריגות מיוחדת.56 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

תגובות


bottom of page