סיכום הסערה במזרח התיכון, כ-21 הרוגים במצרים

עודכן ב: 9 מאי 2020

"סערת הדרקון" כפי שהיא מכונה ברשתות החברתיות הכתה במלוא העוצמה את המזרח התיכון ואת מצריים בפרט וגרמה להרוגים, הצפות, רוחות עזות, סופות אבק ושבירת כמה שיאים מטאורלוגים.הסערה נגרמה עקב הדרמת שקע רום לקווי רוחב דרומיים במיוחד ללב מדבר הסהרה, אותו שקע רום הביא אוויר קר במיוחד מצפון בסמוך לאוויר החמים המאפיין את מדבריות הסהרה בחודש מרץ ולכן נוצרו הפרשים תרמלים משמעותיים שיצרו שקע חזיתי עמוק.


ראוי לציין כי גם אותו שקע רום חיזק את הזרם סילון (רצועת רוחות חזקות ברום העליון) שגרמו לעירבוליות להתחזק עוד ולהעמיק את השקע, ובנוסף בגלל הכיוון הדרומי של הרוחות הן תמכו בהסעת לחויות מהאזורים הטרופים צפונה במפלסים הבינוניים והגבוהים.


בעקבות הפרשי הלחץ האדירים החלו לנשב רוחות עזות סביב שקע עמוק במיוחד שבמרכזו הלחץ האטמוספרי עמד על פחות מ-990 מיליבר (לשם השוואה שקעים חורפיים גם בסערות לרוב לא ירדו מתחום ה-1000 מיליבר).

אנומליה (סטייה מהממוצע) של הטמפרטורות ברום הנמוך, שימו לב להפרשי הטמפרטורות החריפים בין הסקטור והחזית החמה (אותם מייצגים הצבעים האדומים הבוהקים) לקרה (הצבעים הכחולים) של השקע בצפון אפריקה.בדרום מצריים וסודן השילוב הרוחות החזקות בגיבוי החזית הקרה (המעודדת עליית אוויר) יצרו סופות חול רחבות היקף שהיה ניתן לראות מהלוויין.


שימו לב בתמונה העליונה לכל החול והאבק בצבע חום, זו היא סופת האבק המדוברת שבתמונה התחתונה (ערוץ DUST שבו ניתן לראות בקלות יותר אבק) נראית בתור צבע סגול בוהק.


במצריים נהרגו מהסופה כ-21 אנשים, כתוצאה מהצפות, בתים שקרסו ואף ילד בן 6 איבד את חייו כאשר עץ התרסק עליו מהרוחות העזות.בפורט סעיד שנמצאת בגבול בין סיני לדלתא נמדדו ביממה של של ה-12 בחודש כלא פחות מ-246 מ"מ! לשם ההשוואה כמות הגשם הממוצעת לחודש מרץ עומדת על 10 מ"מ ולשנה שלמה 83 מ"מ.


אם נשווה גם את כמות הגשם החריגה בפורט סעיד אלינו, נגלה גם תוצאות קיצוניות לא פחות כאשר גם באזורים הגשומים של הארץ ניתן רק למנות את יממת הגשם בדצמבר 1921 בה נמדדו בשכונת הדר הכרמל בחיפה כלא פחות מ-272 מ"מ.


על פי השירות המטאורלוגי במצריים סופה כה חזקה לא הכתה במדינה מסתיו 1994, שאגב היה גשום וסוער במיוחד גם בארץ.סופת חול באזור קהיר


כל הברקים ששררו באזורנו בין ה-12 ל-13 בחודש
ואף על פי שמוקד הסערה היה מעל אזור מצריים, גם באזורנו נצפה מזג אוויר מעניין וחריג נצפה גם בארץ.