top of page
  • תמונת הסופר/תWeather Now

סערת רוחות בדרך

היום חל יום החזאי הבינלאומי, ובהחלט כאן בארץ מזג האוויר לא צפוי להיות משעמם לרגע לחיזוי.


לפנינו מערכת סוערת מאד שגולת הכותרת שלה עוד לפני הקור, המשקעים והמעט שלג שירד בהרים תהיה הרוחות הסוערות שהיא תאופיין בהם, בעקר מחר (שני).
מדוע צפויות רוחות כה סוערות?


זאת בשל הגעת קדמת אפיק עמוד במיוחד ברום היוצר עילוי אוויר בקרקע, בנוסף המפגש של אוויר קר במיוחד מסקנדינביה יחד עם האוויר הלח והחמים של הים התיכון יוצרים הפרשים אדירים בלחצי האוויר.


כתוצאה מנסיבות אלו, השקע שנוצר כעת באזור כריתים צפוי להתעמק עוד ולהגיע בשיאו לעומק של 998 מ"ב, לשם השוואה לחץ האוויר הממוצע באזור לתקופת החורף על פני הים עומד על בין 1020-1015 מ"ב.


הפרשי הלחצים הגבוהים בקרקע, יגררו רוחות מאד חזקות ובהחלט מומלץ להתכונן לפני בואן.
התחזית:מחר (שני):


השקע ימוקם מול קפריסין עם רוחות דרום מערביות עזות שעשויות להגיע למשבים של 80-60 קמ"ש, בתחנות בודדות יכל להימדד משב רגעי אשר עלול להימדד קרוב ל-100 קמ"ש!


אותן רוחות צפויות לעלות אבק רב מסיני למרכז הארץ ולדרומה ואף בנגב, לגרום לסופות חול מקומיות.במקביל, בצפון הארץ יהיה גשום וסוער ומהר מאד לקראת הצהריים הגשם ידרים גם אל המרכז וינקה את האבק.שימו לב כי הים התיכון צפוי להיות סוער למדי עם גובה גלים אשר עלול להגיע לרף ה-5 מטרים.משעות הלילה יחל להיכנס אוויר קר לשכבות הנמוכות של האטמוספירה, ואיתו שלג קל יחל לרדת בפסגות הצפון מעל 1,000 מטרים.
שלישי:


יעשה גשום לפרקים מצפון הנגב ועד צפון הארץ, ובדגש על אזור המרכז.


שימו לב שבמהלך היום ירד שלג מדי פעם בפסגות הצפון מעל 1,000-950 מטרים, אולם לצערנו בשל הרוח החזקה, העננות הלא מאד מפותחת ומשקעים לא רציפים, אנו עלולים להיות עדים לכך שלא תצטבר כמות גדולה במיוחד.


בלילה יחדור אוויר קר עוד יותר ושם טמון פוטנציאל גם לשלג קל בהרי הצפון מעל 850 מטר, ועם קצת מזל מקומות נמוכים יותר כמו צפת, בהרי המרכז ירד שלג קל בעקר מעל 950 מטר.


בירושלים לא צפוי לרדת שלג נכון להיום, יש סיכוי שעם קצת מזל יראו פתיתים בעקר באוויר לזמן קצר בשלישי בלילה או ברביעי בבוקר.

תחזית להמשך גל הקור:


בזכות הרוחות הצפון המערביות החזקות שצפויות לנשב, בשכבות הנמוכות יוזרם לאזורנו אוויר קר במיוחד לזמן ממושך.


מנגד, אפיק הרום האימתני צפוי לנסוג במהירות ולכן השכבות הגבוהות באטמוספירה צפויות להתחמם, מצב זה יוצר שכבה יציבה חזקה (אינוורסיית רום) אשר קוטלת את העננות להתפתח מעליה ועל כן לא צפויים הרבה משקעים.


לפי המודלים הבוקר (ראשון)- יש עדין תנאי אי יציבות מספקים למשקעים והסעת עננות ממטירה מהים, כך שברביעי נראה מעט הצטברות של שלג במקומות נמוכים יותר כמו צפת והרי הצפון מעל 800 מטרים ובהרי המרכז מעל 900.בהמשך גל הקור, נראה שנתחיל להיות תחת השפעה של רמה תורכית\אפיק ים סוף כך שהרוח תחוג למזרחית ויחד עם הקור יחול יובש רב.

שימו לב כי לפי המודלים יש עדין מעט יתכנות למשקעים באזורונו, במידה והם יתממשו יתכן ונראה שלג באוויר באזורים שונים בשל היובש הרב.
צפי משקעים:


הגליל והגולן 100-70 מ"מ


גליל תחתון ועמקי הצפון 80-60 מ"מ


מישור החוף 60-30 מ"מ


הרי השומרון 100-70 מ"מ


הרי יהודה 70-40 מ"מ


מישור החוף הדרומי 40-20 מ"מ


צפון הנגב 20-10 מ"מ


יתר הדרום- מ"מ בודדים.צפי שלג:


חרמון בין 2-1.5 מטר (יחד עם השכבה הקיימת)


צפון רמת הגולן (מעל 1,000 מטרים): 20-10 ס"מ


רמת הגולן בין 1000-800 מטרים: 5-0 ס"מ


הגליל מעל 1,000 מטר: 5-0 ס"מ (הר מירון יותר)


הגליל בין 1000-800 מטר: שכבה דקה עד 2 ס"מ ברביעי בבוקר.


הרי המרכז מעל 1,000 מטר: שכבה דקה עד 2 ס"מ בעקר בשלישי בלילה.


ירושלים: ללא שלג, קיימת ייתכנות מסוימת לשלג באוויר ברביעי בבוקר.
אנימציית צפי משבי הרוח על פי המודל האירופי לחיזויהשקע העמוק הצפוי להתמקם ליד קפריסין מחר (שני). שימו לב, ככל שהקווים שווי הלחץ צפופים יותר, כך הרוח תהיה חזקה יותר.
צפי להסעת האובך מחר, בצבע אדום אלו ריכוזים גבוהים של אבק באוויר, כפי המודל חוזה שישיה כאן במרכז ובדרום מחר
101 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page