top of page

נדנדת האביב ממשיכה, לקראת הסופ"ש מסתמן מזג אוויר מרתק

עודכן: 9 במאי 2020


ערב טוב לכל גולשי Weather now-התחזית של ישראל,

נדנדת האביב תימשך גם השבוע!

לאחר שקיבלנו יום שטוף שמש וחמים, מחר (שני) תורגש התחממות והטמפרטורות עשויות לקפוץ עד לכדי 29-25 מ"צ בחוף ובשפלה ואף יותר בערבה ובנגב.

בלילה תחול שבירה עם חיגת הרוח שתהיה מכוון הים וערפלי הרים ישררו מהר הנגב וצפונה.

שלישי יום נוח ואולי אפילו הנוח ביותר שנזכה אליו השבוע כי מהלך מעניין מאד צפוי החל מרביעי לקראת הסופ"ש.

שקע רום דרומי במיוחד יגיע לאזור לוב ויגרום לשינוי משמעותי בכיוון הרוחות ברום העליון, כך שהרכיב שלהן יעשה באזורנו דרומי ולא מעט לחויות מהאזורים הטרופים שנמצאים מדרומנו יוסעו אלינו ויבואו לידי ביטוי בכיסוי נרחב של עננות גבוהה ובינונית ביום חמישי.

בנוסף, אותה מערכת עקב הדרמתה תביא אוויר קר מאד ולא שיגרתי למקומות דרומיים יחסית ולכן ייווצרו הפרשי טמפרטורות חדים במיוחד בין האוויר הקר שתביא המערכת לצפון אפריקה לבין האוויר השורר באזור ולכן יתפתח במהלך רביעי וחמישי שקע חזיתי במקום מאד לא שיגרתי, בדרום מצריים ובגלל הפרשי הטמפרטורות הגדולים הוא יהיה עמוק במיוחד ויגרום לרוחות חזקות.

תחילה נהיה מושפעים תחת החזית והסקטור החמים של המערכת ויחד עם הרוחות הדרום מזרחיות בקרקע שיביאו איתן אוויר חם ויבש במיוחד ממדבריות חצי האי ערב, צפו לשרב משמעותי הראשון בעונה אשר ילווה באובך, רוחות שרקיה עוצמתיות מהרגיל וכיסוי מלא של העננות שיחד עם תנאי האי יציבות תמטיר בעקר מליל חמישי.

שימו לב! גם הגרסאות המתונות והמוקצנות יותר של המודלים דוגלים בכך שיהיו תנאי אי יציבות חריפים יחד\אחרי החום ויחד עם שפע הלחויות שיזרמו לאזורנו בגלל השקע ברום נראה שתהיה פעילות חמה שתוריד גשמים ברחבי הארץ, כמה בדיוק?... קשה מאד להעריך בינתיים, אך גם האופציות החריגות "מונחות על השולחן".

בנוסף חלק מגרסאות המודלים מזהות שבשל ספיחת הלחויות וההתעבות המאסבית של העננים, כל האנרגיה שהושקעה על מנת לאדות את אותם המים תיפלט לאנרגיית חום (מה שנקרא חום כמוס) ותגרום להיווצרות של ליבה חמה, בדומה למערכות מהסוג הלא שכיח באזורנו המאפיינות יותר אזורים טרופים, זה לא אומר שיהיה כאן הוריקן ואולי גם "לא דובים ולא יער", אך בכל מקרה מדובר אירוע מרתק שצריך להמשיך לעקוב אחריו.

דבר דומה התרחש במהלך חודש אוקטובר האחרון כאשר נוצרה מערכת בעלת מנגנון תרמלי וליבה חמה, אך אז היא הייתה תלויה בטמפרטורת מי הים התיכון שחמה בהרבה מעכשיו ולכן זה הוא עוד גורם שצריך להילקח בחשבון (כך שיתכן מאד שכל מי שחושב שאנו לקראת "סערת השנה" טועה) וגם אז שום מודל ושום חזאי לא צדקו בצפי ומערכת זו "התפגרה" בדרכה אלינו, ובכל זאת אותה "גווייה" של המערכת גרמה לשיטפונות נרחבים בדרום ואפילו להצפות מקומיות בחוף.

אנו נמשיך ונעקוב אחר המתרחש, צוות האתר.

מצורפת אנימציה של מפת המשקעים והקרקע החזויות עד ליום שישי (13.3.2020) של המודל GFS.

ניתן לראות את מערכת הגשם שתכנס לאזור לוב בחמישי ותעודד התעמקות משמעותית במיוחד של אפיק ים סוף שיתמוך במערכת ללהפוך לעמוקה יותר.

במקביל לאזורנו בחמישי צפויה להיכנס שכבה מכובדת של עננות בגובה רב ובינוני שתתכן מאד ותמטיר ברחבי הארץ יחד\אחרי החום הגדול של חמישי.


122 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page