שבוע חם ולא יציב לפנינו

October 13, 2019

השבוע נרגיש שאנו כבר עמוק בתוך הסתיו,  אולם לא על חלקו הקריר אלא החם .

 

 

סקירה סינופטית:

 

החל מהיום (ראשון): עקב הצפנה משמעותית של רכס מדרום עם מוקד מעל אזור תורכיה ויוון,   אצלנו בהשראת אפיק ים סוף תחול חולשה ברכס ויצירה של שקע רום מנותק ממערב אלינו ואנו נהיה מושפעים מקדמתו בימים הקרובים.

 

במקביל כפי שצוין אפיק ים סוף יתפוס "פיקוד" ברחבי הארץ מכוון שאין עוד מערכות לחץ אוויר יותר דומיננטיות באזורנו והרוחות החזקות ברום רק יתמכו בו.

 

צירו של אפיק ים סוף בשל הים התיכון החמים והמערכת ברום ממערב יהיה מערבית מאיתנו או ממש מעלינו לכל היותר והדבר יגרום לזרימות רוח דרומיות- דרום מזרחיות להביא אוויר חם יותר ויבש ממדבריות חצי הערב אלינו ובעקר לפנים הארץ ובשל כך כבר מהיום (יום ראשון) תורגש התחממות ניכרת.

 

במקביל השקע ברום שנמצא מערבית אלינו יאגור לתוכו טמפרטורות נמוכות יותר ובהשראת  הקדמה שלו נקבל בנוסף לכך זרימות רוח דרום מערביות ברום אשר יביאו החל מהערב לחויות מהאזורים הטרופים הישר אלינו ועם הפרשי הטמפרטורות החריפים בין הקרקע החמה והיבשה לרום העליון הקר והלח ישנם תנאי אי יציבות חריפים שעשויים להביא להתפתחויות של עננות ערמתית בגבהים הבינוניים שעשויה להוריד גשמים.

 

יש המשך לתחזית מתחת לתמונות!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תחזית לימים הקרובים:

 

היום (ראשון):

 

כפי שצוין קודם בהשראת אפיק ים סוף אנו מקבלים אוויר חם יותר ויבש מדרום מזרח אולם לאורך החוף והשפלה הזרימות הן עדין צפוניות-צפון מערביות כך שיש עדין הסעה של לחויות מהים למקומות אלו ובשל טמפרטורת המים הגבוהה יחסית (28 מעלות צלזיוס) האידוי של המים גבוה יחסית ויגרום למזג אוויר הביל ולח לאורך החופים בעוד בפנים הארץ יפתחו תנאי שרב.

 

 

משעות הערב יגיע כיסוי משמעותי יותר של עננות גבוהה אולם עדין בשל העובדה שהסעת הלחויות תהיה לא גדולה במיוחד אולם בכל מקרה יתכן בסיכוי נמוך שתנאי האי יציבות יהיו מספיק חריפים כדי לגרום לטפטופים-גשמים בודדים.

 

שימו לב שגם בהשראת הרוחות הצפוניות ישררו ערפלים בהר ובצפון הנגב שיתנקו בבוקר שלמחרת (שני).

 

במקביל עם השילוב של הבריזה הלילית שתגבה את הרוח הסינופטית ינשבו הערב רוחות מזרחיות חזקות ובדגש על הרי הצפון כיאה לסתיו.

 

 

 

יום שני:

 

ביום שני עם התחזקות הרוחות הדרום מזרחיות שיצליחו להדוף עוד את הבריזה ימית תורגש התחממות והתייבשות והפעם בדגש על החוף הצפוני והשפלה,   ברצועת החוף המרכזית והדרומית יהיה עדין הביל בשל שקע רדוד שיווצר מול החופים (כתוצאה מההתכנסות בין הבריזה ימית לרוח הסינופטית ועליית אוויר) שיסיע בהזרמת לחויות מהים למקומות אלו כך ששם עוד יוסיף להיות הביל.

 

בשל התחממות הנוספת והתקרבות שקע הרום ממערב תנאי האי יציבות יחריפו עוד אך גם אז,  הספקת הלחויות ברום העליון והבינוני תהיה מוגבלת ורובה תגיע לירדן ממזרח וסיני מדרום ששם יתפתחו במהלך היום ענני סערה מרובים ויגרמו לשיטפונות.

 

אולם עם תנאים כה חריפים ועם הספקת לחויות שכן קיימת אך לא מרשימה,  אין לשלול מקומית שגם אצלנו תצליח לזלוג העננות מירדן או ממצריים ולגרום מקומית לטפטוף-  ואפילו גשם של ממש מקומית בדרום ובמזרח בליווי סופות רעמים וברקים ופרצי רוח חזקים.

 

ובשל כך קיים חשש לשיטפונות בנחלי הדרום והמזרח!  בסופו של דבר גם אם בפועל הדבר לא יקרה עדיף לא לקחת סיכונים מיותרים.

 

 

 

יום שלישי:

 

במהלך שלישי יגיע כיסוי נרחב של עננות גבוהה ובינונית ובנוסף שקע הרום יתקרב עוד לאזורנו ויביא איתו אוויר קר עוד יותר.

 

כתוצאה מכך תנאי האי  יציבות יחריפו והפעם הדבר ילווה במספיק לחויות שיגיעו מהאזורים הטרופים ברום העליון והבינוני וכתוצאה מכך יעשה מעונן חלקית-מעונן בכל הארץ ובמהלך היום יתפתחו עננים שיורידו טפטופים-ממטרים מקומיים\פזורים מלווים בסופות רעמים, ברקים, ברד ופרצי רוח חזקים.

 

כתוצאה מפרצי הרוח החזקים נקודתית קיים סיכוי נמוך גם לסופות חול מקומיות בדרום הארץ.

 

 

קיים חשש לשיטפונות בכל נחלי הדרום והמזרח!

 

*ראוי לציין כי "חילוקי הדעות" בין המודלים השונים שעוד עדין גדולים ליום שלישי,  מכוון שכל מודל רואה את הסעת הלחות לאזור אחר,  אולם לחזות לחויות זה דבר שהמודלים לא מצטיינים בהם במיוחד ולכן ניתן להסיק כי יום שלישי תתכן הפתעה לכוון הגשום או מאידך הפתעה לכוון היבש.

 

אבל מה שבטוח שגם במידה ויהיו גשמים,  עקב האופי המקומי של הגשם יהיו אזורים (אפילו מרבית הארץ) שכמעט ולא יקבלו טיפה לצד אזורים שיתכן ויקבלו הפתעה מרעננת.

סונדה חזויה של GFS ליום שלישי בצהריים בהרי המרכז.

 

בגרף הגדול משמאל למעלה,  ניתן לראות 2 גרפים-  הראשון (באדום) הוא של הטמפרטורה החזויה במפלסים השונים והשני (בירוק) הוא של נקודת הטל (משמע הטמפרטורה שאליה צריך לקרר את האוויר על מנת שיגיע לרוויה),  וכאשר 2 הגרפים משיקים זה לזה ניתן להניח כי תהיה התעבות של ענן,  וככל שהגרפים ממשיכים להשיק ברצף עם הגבהים ניתן להבין כי עננות מאד מפותחת צפויה ביום שלישי, לפחות רק על פי הערכה של המודל GFS.

 

 

 הגעת הלחויות ברום הבינוני במהלך שלושת הימים הקרובים על פי  GFS.

 

לקוח מהאתר windy.

 

 

ומה בהמשך:

 

נראה כי ביום רביעי תחול ירידה בטמפרטורות והלחות תעלה בעקר בחלקים המערביים אך עדין יהיה חם מהרגיל,  במקביל עדין יש הסעה מסוימת של לחויות בגבהים הבינוניים והגבוהים שילוו בתנאי אי יציבות גדולים יחסית, אך במידה פחותה מהימים הקרובים כך שיתכנו עדין טפטופים-ממטרים מקומיים, בעקר בדרום ובמזרח בליווי סופות רעמים בודדות

.

בחמישי תחול ירידה נוספת בטמפרטורות אולם עם ההתחזקות האפיק הפרסי המזג האוויר שיהיה ירגיש הרבה יותר מתאים לספטמבר מאשר לאוקטובר.

 

שבוע הבא מסתמנת הקלה נוספת בחום וסופסוף בפעם הראשונה החודש ירידה לערכי הטמפרטורה הרגילים בעונה בהשראת אפיק רום מצפון,   האם זה ילווה במשקעים?

 

נהיה חכמים יותר עוד כמה ימים.

 

מומלץ תמיד להתעדכן בתחזית ל-5 הימים הקרובים באתר.

 

חג שמח,

צוות האתר.

 

 

מצורף גרף אנסמבל של GFS,  ניתן לראות במהלך שבוע הבא יש מגמה לאפיקיות מצפון להגיע יחד עם התקררות משמעותית גם במפלסים הנמוכים והגעה של סוף סוף טמפרטורות שיזכירו לנו שאנו באוקטובר.

 

אם כל זה ילווה בגשמים?  נהיה חכמים יותר שבוע הבא.

 

 

ומה אנסמבל? 

 

מהו אנסמבל? באופן מאד כללי לכל מודל יש מספר תרחישים אפשריים שהוא מחשב, והשיכלול של כולם יוצר את האנסמבל ובעצם דרכו אפשר לראות מה ההסתברות לקבל מזג אוויר מסוים קדימה.

 

 

 

 

Please reload