גשם רב בדרך לחוף

January 3, 2020

כבר אנו בסופו של שבוע שני ברצף שבמהלכו כל יום יורד גשם ברחבי הארץ.

 

 

 הדבר נגרם עקב שינוי משמעותי בו חלה השתלטות של רכס רום חזק מעל מערב אירופה הגורם שם למזג אוויר חמים ויציב,   בנורבגיה נמדדו אמש (חמישי) בגובה פני הים טמפרטורה של 19 מעלות מעל האפס!!!

 

לשם השוואה הטמפרטורה המקסימלית שנמדדה בתל אביב שגם היא בגובה פני הים עמדה אתמול על 16.8 מ"צ!!!

 

בעקבות התמקמות הרכס החזק מעל מערב אירופה הזרימות ברום באזורנו הן צפון מערביות דבר המביא קור ממזרח אירופה לאזורנו ועקב העובדה שמצב סינופטי זה נמשך באופן סטטי כמעט שבועיים,  אנו מקבלים גל רודף גל גשם.

 

 

 מצורפת אנומליה (סטייה מהממוצע) של הגובה הגיאופוטנציאלי של לחץ האוויר 500 מ"ב,   הערכים האדומים שמעל מערב אירופה מייצגים את רכס הרום החזק אשר "התיישב" באזור בשבועיים האחרונים.

 

אצלנו ניתן לראות את הערכים הכחולים,  זה סימן לאפיקיות השוררת באגן המזרחי של הים התיכון

 

 

 

 

הפעם לפנינו סינופטיקה מעניינת וקשה במיוחד לחיזוי הסופ"ש,  עקב העובדה שהפעם לא מדובר במערכת חורפית קלאסית.

 

 

אוויר קר מצפון הדרים לאזור חופי לוב ובדרכו מזרחה לכווננו,   אך הפעם בעקבות גל מחודש של גלישת אוויר לדרום  "אפיק האם" מצפון שמזין קור יתנתק מאזור לוב ויגרום לה להפוך למערכת עצמאית (שקע רום מנותק) ולכן המערכת הזאת תהיה במיקומה דרומית יותר וקצב ההתקדמות שלה יהיה איטי יותר ממרבית מערכות החורפיות הקלאסיות ודבר זה יגרום לפריסת הגשמים להיות קצת שונה מהמערכות שהורגלנו להן עד כה השנה.

 

 

 

התחזית היום שישי:

 

מיקומו הדרומי יחסית של השקע (מול חופי לבנון) גורם לרוח באזורנו להגיע מכוון דרום ולא להביא כמעט שום לחויות מהים ולכן מדי פעם ענני גשם "מגרדים" באזורנו את קו החוף וממשיכים בדרכם צפונה לאחר מכן.

 

והתוצאה היא יום עם רוחות ערות-חזקות אך לא גשום במיוחד ואף הגשמים עצמם ייפסקו לקראת אחרה"צ.

 

בנוסף יתכן והרוחות הדרומיות-דרום מערביות במידה ויהיו חזקות מספיק יצליחו להרים אובך קל בדרום ויתכן גם שבמרכז הארץ.

 

  בליפנות בוקר  עם ההגעה של השקע מעט צפון מזרחה הרוחות הדרומיות באזורנו יחוגו לכוון דרום מערבי ובנוסף עם הגעה של האוויר הקר ברום העליון תחול התגברות במשקעים ויעשה גשום מאד לאורך החוף ופחות בפנים הארץ בגלל זרימת הרוח שתהיה בעלת רכיב כוון יבשתי יחסית לפנים הארץ.

 

בנוסף בשל זרימות הרוח עם הרכיב היבשתי מגיע אוויר קר יחסית לצפון הארץ שמתאים לירידת שלג בפסגות ההרים מעל 900 מטר מעל פני הים,  הבעיה היא שבזמן זה לא צפויים הרבה משקעים (על סמך רוב המודלים) וכשהם יכנסו עם המעבר של האוויר מעל הים התיכון החמים,  אותם ערכי קור צפויים להתמתן ולכן ישנו סיכוי לשלג קל בפסגות הרי הצפון מעל 1,000 מטר,  ככל הנאה הוא יראה כגשם מעורב בשלג שלא יערם על הקרקע ואולי במידה ורצף המשקעים שיכנס לחופים יגיע גם לפנים צפון הארץ (כמו שחלק מהמודלים האזוריים מראים) לא מן הנמנע שתתכן הערמות קלה אף מגבהים נמוכים יותר (לא מדובר באירוע משמעותי).

 

קיים חשש להצפות בחוף מליפנות בוקר!

 

מצורפת סונדה חזויה לצפון רמת הגולן הלילה (שישי),   הגרף האדום מייצגת את הטמפרטורה החזויה להיות במפלסים שונים והגרף הירוק את הנ"ק הטל (הטמפרטורה אליה נצטרך לקרר את האוויר על מנת שיגיע לרווייה או 100% לחות).

כאשר הגרפים האדומים והירוקים חופפים זה לזה נצפה לעננות שתופיע באזור.

 

ניתן לראות כי אף על פי שהקור מתאים לשלג בצפון הרמה,  אין כמעט משקעים ולכן יתכן ולא ירד אפילו פתית בודד.

 

 

 

מטאורוגרמה חזויה לרמת הגולן,  אין כמעט סנכרון בין שיא הקור למשקעים.

 

 

ניתן לראות כי המודלים האזוריים (COSMO של השירות המטאורולוגי ו wrf המבוסס על gfs) דוגלים בקווי התכנסות ("רכבות") שיכנסו גם לפנים הארץ בימים הקרובים.

 

 

 

מחר (יום שבת):

 

הגשמים יוסיפו להתמקד בעקר לאורך החוף בבוקר ובפנים הארץ יתכן גשם מדי פעם.

 

תנאי הקור עוד יספיקו לשלג קל בפסגות הצפון מעל 1,000 מטר במידה ויהיה רצף של משקעים.

 

במהלך היום עם החיגה של הרוח לרכיב יותר מערבי ויותר ימי כך יכנסו יותר גשמים לפנים הארץ אך תנאי הקור בשכבות התחתונות יתמתנו (משמע יהיו יותר משקעים אך פחות קר) ותנאי השלג בפסגות הצפון יפסקו (לא שהתנאים היו "אידאלים" לשלג).

 

ראוי לציין כי הפעם עם התגברות המשקעים הם יתמקדו בעקר במרכז הארץ,  בצפון הארץ יתכן גשם מדי פעם שיתפתח עם הרוחות החזקות מעל אזורי ההרים.

 

בצפון הנגב ירד גשם מקומי מדי פעם.

 

בערב תחול התחזקות מחודשת בגשמים בעקבות חיבור של שקע הרום מחדש אל אפיק "האם" והגעת ציר אפיק (האזור בו העקמומיות והאי יציבות הן הכי חזקות) והם ירדו בליווי סופות רעמים, ברקים, פרצי רוח חזקים וברד מצפון הארץ ועד צפון הנגב ובדגש על מרכז הארץ.

 

קיים חשש להצפות בחוף!

 

תהיה זרימה מוגברת בנחלי הצפון והמרכז!

 

קיים חשש לשיטפונות בצפון הנגב ומדבר יהודה!

 

 

 

 

יום ראשון:

 

הבוקר עוד יוסיף להיות גשום בצפון ובמרכז בליווי סופות רעמים בודדות.

 

במהלך היום עם העזיבה של אפיק והתחממות ברום תיווצר שכבה יציבה יחסית בגבהי הביניים של האטמוספירה שתמנע מהעננות להתפתח מעליה, אולם ינשבו רוחות מערביות ערות אשר יעברו דרך ארוכה מעל הים ולכן במהלך היום יוסיף להיות חורפי וסגרירי עם גשמים לפרקים בעקר באזור קו ההתכנסות (שכנראה יתמקד באזור השרון) אך עוצמות הגשמים יהיו חלשות יותר.

 

בערב מוקד הגשם יצפין אל צפון הארץ ובליפנות בוקר עם התארגנות של מערכת חדשה מזרחית לכרתים יחלו לנשב רוחות דרומיות ערות-חזקות שינקו את העננות ויפסיקו את הגשמים גם בצפון הארץ.

 

על גל הגשם הבא נרחיב מאוחר יותר כאשר הדברים יראו ברורים יותר.

 

 

 

שורה תחתונה:

 

היום לא יהיה גשום במיוחד ואף גשם לא ירד כמעט בכלל בפנים הארץ.

 

בליפנות בוקר תחול התגברות במשקעים לאורך החוף והם ירדו בעוצמות חזקות בליווי סופות רעמים, ברקים וברד.

 

עקב כיוון הרוח בפנים הארץ יראו פחות גשם מהחוף ולכן אף על פי שיש תנאי קור מתאימים יתכן ויתפספס אירוע שלג קצר במרבית פסגות הצפון.

 

 

בכל מקרה לכל תושבי צפון רמת הגולן שחושבים שמחר יקומו לבוקר לבן,  צער לנו אבל זה לא המקרה.

 

 

 

 

בשבת גשמים ירדו בעקר לאורך החוף ונראה אפילו שיהיה יתרון מסוים לאזור מרכז הארץ גם על הצפון.

 

בערב שיא המערכת עם גשמים לפרקים המלווים בסופות רעמים מצפון הנגב וצפונה.

 

 

 

 

בראשון יום סגרירי אך עצימות הגשמים תרד במהלך היום וכנראה הם יתמקדו בעקר באזור קוו ההתכנסות שככל הנראה יהיה מהשרון וצפונה.

 

בראשון בלילה הגשמים יפסקו עם התפתחות של גל גשם חדש שבוע הבא.

 

 

 

 

 

 

 

Please reload