השירות המטאורולוגי- השבועיים הגשומים ביותר בצפון הארץ מזה 51 שנה

January 10, 2020

הסערה נחלשה כעת (שישי) וניתן לסכם אותה פחות או יותר עם כמויות עתק של גשם,  ובפרט צפון הארץ ומישור החוף הדרומי (היכן שהיו את קווי ההתכנסות העיקריים של מערכת זו) כאשר השיא עומד על תחנת ניצנים עם כ-151 מ"מ, מתוכם 122 מ"מ נמדדו ביממת גשם אחת ודבר זה מהווה שיא לכמות הגשם הכי גבוהה שנמדדה ליממה בתחנה זו.

 

שיא זה מצטרף לעוד שלל שיאים שנשברו בשבועיים האחרונים,  למי שזוכר בשבת הקודמת תא גשם מפותח במיוחד הוריד מטחים עזים של גשם וברד בדרום תל אביב שנמדדו לכ-80 מ"מ בשעתיים,  שיא כמות הגשם לשעה לתחנה זו.

 

אירוע נוסף וחריג שהתרחש לפני יותר משבועיים היא כמות גשם יומית חריגה בצפון הארץ בסוף דצמבר עם שבירת שיאי גשם ליממה גם בתחנות וותיקות כמו הר כנען הקיימת משנות ה-30.

 

מסקירת פרק הגשם אחרון שפרסם השירות המטאורולוגי ניתן לראות שכמויות שנמדדו בארץ במהלך השבועיים האחרונים הן חריגות, בעקר בצפון הארץ ששם בשבועיים האחרונים נמדדו מלא פחות בין 400-350 מ"מ של גשם ואף בגליל המערבי והעליון יש אזורים בהם השיגו כמות גשם מעל 450 מ"מ של גשם!

 

בהשוואה לעבר עולה כי כמויות כה גבוהות וחריגות לשבועיים התרחשו בצפון הארץ רק פעמיים מתחילת המדידות,  לפני 51 שנה בחורף 1968\1969 (שעד היום מחזיק בתואר החורף הגשום ביותר בצפון)  וחורף 1951\1952.

 

בעקבות הגשמים המרובים לפרק זמן כה קצר נצפו אסונות רבים,  הצפות ענק ונזקים בשווי של מליארדי שקלים בתשתיות ובחלקאות.

 

 

כמות הגשם כעת בצפון ובחוף הדרומי עולה על הממוצע לתקופה המובילה פי 1.5-1.9 וישנם תחנות נקודתיות שבהן נמדדו כמות גשם העולה על פי 2 הממוצע לתקופה המובילה ואף בעברון שבחוף הצפוני כמות הגשם הכוללת מתחילת העונה עולה על הממוצע לעונה כולה!

 

במרכז הארץ המצב פחות טוב וכמויות הגשמים נעות סביב הממוצע (מעט מתחת בחוף ומעט מעל בהרי יהודה ושומרון) ובדרום כמות הגשם נמוכה מהממוצע לתקופה המובילה במרבית המקומות.

 

 

לפרטים  נוספים,  ניתן לקרוא בסקירה המלאה של השירות המטאורלוגי (הקליקו כאן)

 

 

 

 

האם ישראל באמת מתיישבת?

 

תאורטית כמות הגשמים שנמדדה עד כה היא בהחלט מעל הממוצע ולפחות סביב הממוצע במרכז והדבר מגיע לאחר החורף הקודם שהיה גשום במיוחד.

 

העניין הוא שלמרות כל ההצפות והזרימות הגואות בנחלים,  שנה זאת עונה בדיוק על ההגדרה "בצורת חקלאית".

 

"בצורת חקלאית" היא הגדרה לשנה שבה לא בהכרח יורדים גשמים פחות מהממוצע,  אלא שנה בה פריסת הגשם לא מאוזנת.

 

לדוגמא:  שימו לב השנה שעד לפני שלושה שבועות כמויות הגשמים היו נמוכות מאד והגיעו לבין 50%-30% מהממוצע לתקופה המובילה,  וכמעט כל גשמי העונה ירדו בעצימות רבה ובעוצמות חריגות בשבועות האחרונים.

 

אז מצד אחד כמות הגשם באופן כללי עד כה לא נראית רע בכלל,  ומצד שני מספר ימי הגשם הקטן לצד תקופות היובש הממושכות מראות על תמונה עגומה.

 

זו היא המגמה של שינויי האקלים בארץ ולחקלאים עצימות כה עזה של גשם על פרק זמן מאד קצר לצד תקופות יובש ממושכות הורסות את הגידולים והיבולים,  ולכן נקרא המושג "בצורת חקלאית".

 

אך נזקי הבצורת החקלאית לא מסתיימים כאן,  אלה כפי שניתן לראות היטב הן הורסות את התשתיות כאשר אף עיר בעולם לא יכולה להתמודד עם מאות מ"מ שנמדדים בכמה שבועות ומכאן גם נזק שהוא לא רק כלכלי אלה גם ממש לעתים סיכון חיים כפי שראינו לאחרונה.

 

 

החדשות הטובות הן שבצורת החקלאית לא משפיעות על עליית מפלס הכינרת שרובה מתבססת על ירידת גשמים ישירים,  וכל עוד היא מקבלת את כמות המשקעים הדרושה,  הכינרת תמיד תעלה.

 

 

התמונות והסרטונים שלכם מהמערכת:

 חורפי באשקלון,  צילם: מאיר כהן

 

 שלג במג'דל שמס,  צילמה: טאמטאם זאהווי

 

 הצפות בחיפה,  צילמה:  רינת כהן

 

 שלג באודם,   צילמה:  יוליה

 

 

ואיך נראה ההמשך?

 

הלילה (שישי) העננות צפויה לפחות משמעותית בעקר בצפון ובשילוב הטמפרטורות הקרות יחסית עוד שישארו באזורנו כך שהחום שהצטבר במהלך היום יוכל להיפלט בקלות בלילה,  ולכן תחול התקררות קרינתית משמעותית ותתכן קרה במקומות המועדים.

 

מחר (שבת), לאחר הבוקר הקר תחול התחממות ויום נוח יחסית צפוי לנו (בלי קור משמעותי, רוחות או גשם) אך עדין האווירה הסגרירית תישאר איתנו.

 

בראשון ובשני יהיה עדין סגרירי וקריר יחסית וטפטופים-גשמים קלים ירדו מדי פעם.

 

ומאמצע השבוע תחול התחממות משמעותית והתייבשות לכדי טמפרטורות גבוהות מהממוצע לחודש ינואר (לא אירוע חריג) והמזג האוויר הנוח יישאר עד הסופ"ש בהשראת הגעת רכס הרום ממרכז אירופה לאזורנו.

 

בסופ"ש הבא מסתמנת התקררות מחודשת  ואולי אף גשם (לא אירוע חריג ובינתיים נראה שגם לא כזה משמעותי),  אנו נמשיך ונעקוב.

 

 גרף אנסמבל לחיפה לשבועיים וחצי הקרובים.

 

 

הגרף העליון מייצג טמפרטורות חזויות בגובה 1,500 מטר והגרף התחתון מייצג משקעים חזויים (כמות המ"מ שיצטברו ל-6 שעות).

 

שימו לב שנשארים עם טמפרטורות נמוכות יחסית יחסית עם גשמים קלים עד אמצע השבוע.

 

מאמצע השבוע תורגש התחממות והתייבשות ובסופ"ש מסתמנת ירידה בטמפרטורות וגשמים (כרגע מסתמנים כלא משמעותיים)

 

Please reload