סופ"ש נוח לפנינו, שבוע הבא לא יציב

February 14, 2020

זוכרים שהיה גל  קור עוד בתחילת השבוע?   כבר הרגע הטמפרטורות גבוהות יחסית לפברואר  (אך לא חריגות) בעקבות השתלטות של רמה תורכית אשר שולחת שלוחה דרומה לחצי האי ערב ומביאה רוחות דרום מזרחיות יבשות וחמות ממדבריות חצי האי ערב.

 

שימו לב שיחד עם הטמפרטורות הגבוהות יחסית ישנה כמות גבוהה של עננות בגובה רב עד בינוני.

 

במהלך אחרה"צ עם ההגעה של הזרם סילון לאזורנו (רצועה של רוחות חזקות הנמצאת ברום העליון) והתקררות בשכבות הגבוהות של האטמוספירה, עננות זו עשויה לטפטף ואולי להוריד גשם נקודתי בצפון הארץ.

 

 

שימו שבנוסף לכך במהלך הלילה נוצר שקע רדוד מול חופי דרום הארץ,  אותו שקע עשוי להחדיר מלפנות בוקר אוויר קריר ולח מהים התיכון לעבר צפון מערב הנגב והחופים ואף בסיכוי נמוך לגרום לערפל.

 

 

 

 

גם מחר (שבת) יום נוח למדי אך שימו לב כי בהשראת השקע הרדוד מול חופי הארץ אוויר קריר ולח יותר מהים יכנס בהדרגה למרכז ודרום הארץ,  תחילה לחופים ולאחר מכן גם לפנים הארץ.

 

שימו לב כי מהלך סינופטי האופייני יותר לעונות מעבר מתרחש לקראת בוקר ראשון,  כאשר שקע רום מנותק "יכלא" תחת חסימה אימתנית מצפון ויתמקם מעלינו.

 

 

עם ההתמקמות שלו מעלינו יגיע לאזורנו אוויר קר לרום העליון אשר יגרום לתנאי אי יציבות באזורנו ויחד עם ההגעה של האוויר הקריר והלח מהים התיכון בעקבות השקע הרדוד שיתמקם מול חופי לבנון תתפתח עננות ממטירה ואף ענני סערה.

 

כרגע קשה להעריך את תפרוסת הגשמים בראשון,  אך ככל הנראה הודות לזרימות מובהקות של הרוח בקרקע מהים,  תנאי האי יציבות יצליחו לעורר התפתחויות של ענני סערה תחילה בבוקר מול החופים ובצהריים יחד עם החימום היממתי גם בפנים הארץ.

 

בראשון מאחרה"צ שקע הרום נע מעט צפון מזרחה ויחד איתנו תנאי האי יציבות מתמתנים והזרימות הימיות בקרקע נחלשות כך שתחול התמתנות בפעילות.

 

בשלישי מסתמן גל נוסף כאשר שקע הרום המדובר עדין יתמקם באזורנו וישלח שלוחה (אפיק) נוספת דרומה,  מהלך זה עלול לשבש את הרוחות ברום העליון ולהביא לחויות ברום הבינוני לאזורנו שיתעבו לעננות ממטירה.

 

אנחנו נמשיך ונעקוב.

 

 

 צילום:  נוגה ערד איילון

 

Please reload