היום היה שרבי וחם, מחר יחזור הגשם

עודכן: 9 במאי 2020


היום ואתמול (רביעי וחמישי) שרר מזג אוויר חם ותנאי שרב קלים נפתחו בלא מעט באזורים למעט ההרים בפעם הראשונה בעונה כאשר בעמקים, בנגב והערבה הגיעו לרף ה-30 מ"צ ואף באילת חצו אותו!

המזג האוויר נגרם עקב חזית וסקטור חם של שקע שרבי המביא לנו רוחות מכוון דרום-דרום מזרח שמכילות אוויר חם ויבש.

תופעה מרהיבה ונפוצה לאביב היא שבשל האוויר החם המגיע מדרום העובר מעל הים התיכון הקריר (ביחס לאוויר החם), נוצרת שכבה יציבה (אינוורסיה) הלוכדת את כל האוויר הקריר והלח מעל הים.

כתוצאה מכך התעבה ענן שכבתי נרחב מול החוף (סטרטוס) ועם "ההתערבות" של בריזה מן הים, עננות נמוכה בכיסוי נרחב כיסתה את החופים בצהריים אתמול (רביעי).

החלק הקר של המערכת מתארגן מעל אזור לוב אך עוד לפני שהוא מגיע אלינו, אנו כרגע מושפעים מהחלק החם של המערכת עם לא מעט עננות גבוהה המגיעה אלינו באמצעות הרוחות ברום מאזורי האקלים הטרופים.

כרגע מעל הים גם ישנה עננות בגובה בינוני מפותחת המורידה גשמים ואף סופות רעמים בודדות, ולכן הלילה קיים סיכוי לטפטוף-גשם קל ואף אולי (בסיכוי נמוך) לסופות רעמים בודדות.

לקראת הבוקר של מחר (שישי) יחל להיכנס אוויר קריר יותר ולח וקיים סיכוי נמוך לערפל בצפון הנגב.

בנוסף, בבוקר גם יגיע החלק הקר של המערכת המלווה באפיק רום עם טמפרטורות נמוכות ויחד עם הרוחות ברום "שידאגו" להביא לחויות מקווי הרוחב הטרופים אלינו תיווצר רצועה של תאי סערה מול חופי הארץ שתכנס במהלך הבוקר.